Keliaukime atsakingai: Tailandas ir žymieji dramblių rezervatai

LT, Stories

Keliaudami po skirtingas šalis, kuriose matėme krokodilų, piranijų, tinginių, gyvačių, tarantulų, jūros žvaigždžių ir kitų gyvūnų bei gyvių stengiamės mus supančią aplinką saugoti, nedaryti žalos, o kiek galima ir padėti.

Tailande siaučia dramblių išnaudojimo industrija, kuomet jiems girdomi vaistai, jie mušami ir nuo mažumės auklėjami kaip cirko artistai, kurie už pasirodymus bei turistų nešiojimus krauna pilnas kišenes pinigų jų savininkams. Jie pakeičia dramblio mąstymą iki tiek, kad jiems būtina nurodyti kada valgyti, kada miegoti ar kada praustis. Be komandos jis nesupras, kad jam reikia miegoti kai tamsu, o jis mieguistas. Be komandos jis nesupras, kad jis gali eiti maudytis kada nori, o ne tada kada ateina turistų laikas juos prausti. O svarbiausia, kad už dramblių luošinimą moka ne kas kitas, o turistas, vaidinantis koks įdomus ir didingas šis gyvūnas yra.

Ką galiu padaryti norint atsakingai keliauti ir pamatyti dramblius Tailande? Vis populiarėja dramblių draustiniai bei rezervatai, kuriuose negalėsi pajodinėti drambliu, nebus jokio šou, o dramblius stebėsi iš jiems komfortabilaus atstumo. Vienas iš geriausių tokiu pavyzdžių šalia Chiang Rai įsikūręs www.elephantvalleythailand.com dramblių reabilitacijos centras. Čia gyvena nuskriausti likimo drambliai, kurie buvo verčiami nešioti turistus, jiems rengti pasirodymus ir pan. Šiame rezervate drambliai mokomi grįžti į normalų gyvenimą, stengiamasi išmokyti savarankiškumo. Turistai čia gali dramblių elgseną stebėti iš tolėliau, pusryčių bei pietų metu padėti pamaitinti, pasavanoriauti tvarkant aplinką. Kai dramblys per savo 30 gyvenimo metų iš jų pusę ar daugiau vergavo žmonėms, jiems prireikia ne vienerių metų, kad suprastų jog jis pats gali nuspręsti kur jam eiti, kur pastovėti, kada pamiegoti ar pasipliuškenti vandenyje. Atvykę drambliai sunkiai supranta, kad gali būti laisvi, jiems vis dar reikia nurodymų iš žmogaus. Pirmieji mėnesiai būna labai sunkūs, drambliai jaučia didelį stresą, todėl juos pratina palaipsniui. Jeigu drambliai būtų paleisti iškart, jie nežinotų ką daryti ir taptų labai agresyvūs arba patirtų nežmonišką stresą. Todėl ir reabilitacijos centre, dramblius iš pradžių riša prie skirtingų medžių miegui, nes jie taip yra įpratę, ir negali nusiraminti būti visiškai laisvi. Tačiau po truputį jiems duodama vis daugiau laisvės ir leidžiama suprasti, kad tai yra normalu.

Mūsų sumokėti pinigai bus skirti dramblių reabilitacijai, o ne jų luošinimui. Jei palaikai atsakingą keliavimą, pasidalink šiuo įrašu, kad vis daugiau keliaujančių lietuvių į Tailandą, prieš mokant pinigus pasidomėtų ar šie pinigai bus skirti gelbėjimui ar dramblių kankinimui.